CZ EN
Potřebujete vytvořit stránky Vaší CHS?

Kontakt:
strelish@seznam.cz

o papillonech
Papillon neboli malý kontinentální španěl je velmi starým a oblíbeným plemenem, především šlechticů. U nás není toto plemeno až tak rozšířeno a lidé si jej pletou např. s kříženci čivavy, špice a pod., což je rozhodně škoda.

Předkové papillona vyšli z loveckých psů - slídičů. Někdy začátkem 17. století se z nich začali selektovat a odděleně chovat trpasličí jedinci, jejichž vývoj šel potom cestami oddělenými od loveckých španělů. Svými kořeny má tedy papillon blíže ke španělům, než ke špicům. Ke skutečnému vzájemnému odlišení těchto plemen došlo až ve 2.polovině 19.století, kdy francouzští a belgičtí chovatelé vytvořili "nosatého" papillona, kdežto v Anglii se zaměřili na šlechtění "krátkonosatých" kavalírů a kingů. Dnes už není někdejší blízká příbuznost těchto plemen nijak nápadná.

Papillon dorůstá kohoutkové výšky většinou 26 - 28 cm, a může vážit 1,5 - 4,5 kg. Je to na první pohled jemný, ale dobře stavěný, pevný psík, který patří mezi dlouhověká plemena (není žádnou výjimkou 15 letý papillon). Základní barva jeho srsti je bílá, povoleny jsou jakékoli barevné skvrny a žádoucí je pravidelná lysina na hlavě. I přesto, že papilloni patří mezi dlouhosrstá plemena, údržba jejich srsti není příliš náročná. Pokud právě nelínají, stačí je česat 1-2x týdně.

Papilloni se vyznačují zvídavostí, hrdostí a sebevědomím, jsou neagresivní a snášenliví vůči ostatním psům. Nejsou ani bázliví. Jsou to psi inteligentní, temperamentní a milují pohyb. Díky jejich inteligenci se snadno učí novým věcem a spolu s radostí z pohybu a svým temperamentem jsou velmi vhodným plemenem pro dnes moderní agility. Jsou to velmi společenští psi, kteří špatně snáší celodenní pobyt o samotě.
.